Zemřel Milouš Jakeš, poslední generální tajemník ÚV KSČ. Bylo mu 97 let

Zemřel Milouš Jakeš, poslední generální tajemník ÚV KSČ. Bylo mu 97 let

Ve věku 97 let zemřel Milouš Jakeš, bývalý generální tajemník Ústředního výboru KSČM. Jakeš byl jedním ze symbolů konce komunistické diktatury v někdejším Československu, ale také jedním z kolaborantských politiků událostí kolem okupace v roce 1968. Do paměti národa se zapsal svými zmatenými a až bezelstně upřímnými projevy.

Jakeš se narodil 12. srpna 1922 v obci České Chalupy na Českokrumlovsku. Studoval a poté pracoval v národním podniku Svit Zlín. Do komunistické strany vstoupil v roce 1945. Studoval na Vysoké škole stranické v Moskvě a postupně se dostal do Ústředního výboru KSČ. V období pražského jara v roce 1968 se přiklonil na stranu konzervativních sil v komunistické straně, což mu po okupaci vojsky Varšavské smlouvy zajistilo pokračování kariéry.

Jakešovo působení v nejvyšší stranické funkci je spojeno s agonií a následným pádem komunistického zřízení v Československu. Projev v Červeném Hrádku z něj udělal nechtěnou komediální hvězdu. Mimo jiné v něm apeloval na to, aby komunisté získali podporu obyvatel a nezůstali sami „jak kůl v plotě“. Projev byl pro mnohé Čechy i Slováky signálem, že vládnoucí režim není tak silný, jak se tvářil při rozhánění opozičních demonstrací

Od loňského listopadu Jakeše spolu s Lubomírem Štrougalem stíhala policie kvůli střílení na československých hranicích. Kriminalisté tvrdí, že kvůli jejich nečinnosti bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno.

Jakešův pohřeb se konal v úterý v pražském motolském krematoriu bez účasti veřejnosti.

Komentáře