Začíná finále voleb do Senátu, Jihlavsko rozhodne o pokračování předsedy Vystrčila

Začíná finále voleb do Senátu, Jihlavsko rozhodne o pokračování předsedy Vystrčila

Česko vstupuje v pátek a v sobotu do finále senátních voleb, v nichž jde především o obsazení křesla předsedy horní komory. Svého zástupce v horní komoře Parlamentu si vybírá necelá třetina republiky, hlasovat budou lidé celkem ve 24 obvodech. Voliči na Jihlavsku rozhodnou o tom, zda bude ve funkci předsedy pokračovat dosavadní šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Jistými senátory po prvním kole jsou už tři kandidáti. Po jednom úspěchu mají TOP 09, ANO a lidovci. Za vítěze prvního kola je považováno hnutí ANO, pro které z těchto voleb může vzejít celkem 18 senátorů, včetně jednoho zvoleného v prvním kole. Ze všech parlamentních stran je v tomto ohledu jednoznačně nejúspěšnější.

TOP 09, která obhajuje jedno křeslo, má šanci přidat dva mandáty. Už v prvním kole byl znovu zvolen místopředseda Senátu Jiří Růžička, kterého navrhla TOP 09. Klub Starostů přišel už v prvním kole o tři ze šesti členů, kteří mandát obhajovali. ČSSD má šanci zopakovat alespoň jedno ze dvou vítězství z voleb v roce 2016. Pirátští kandidáti se letos do Senátu nedostanou.

K nejsledovanějším soubojům druhého kola senátních voleb bude bude patřit duel na Jihlavsku, kde proti současnému předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS), který dostal v prvním kole nejvíc hlasů, kandiduje Jana Nagyová (ANO). Ta je spolu se šéfem hnutí Andrejem Babišem obžalovaná v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo.

Komentáře