Všechny plošné vládní zákazy byly nezákonné, konstatoval Nejvyšší správní soud

Všechny plošné vládní zákazy byly nezákonné, konstatoval Nejvyšší správní soud

Nejvyšší správní soud (NSS) konstatoval, že plošné dubnové uzavření mateřských a základních škol, které vyhlásila vláda na základě opatření ministerstva zdravotnictví, bylo nezákonné. Soud již dříve označil za nezákonné také plošné uzavření restaurací, povinné nošení roušek i další restrikce, k nimž vláda přistoupila po skončení nouzového stavu.

„Oba senáty Nejvyššího správního soudu vydaly dne 2. 6. 2021 rozsudky, v nichž vyslovily nezákonnost napadených ustanovení obou mimořádných opatření,“ oznámil soud s tím, že opatření nebylo třeba rušit, neboť jejich platnost mezitím vypršela.

Soud postupně obdržel několik návrhů na zrušení některých ustanovení ve dvou obdobných mimořádných opatřeních ministerstva zdravotnictví z 12. a 19. dubna. Návrhy se zabývaly dva různé senáty NSS. Oba dnes vydaly rozsudky, v nichž vyslovily nezákonnost sporných ustanovení.

Podle NSS ministerstvo zdravotnictví ignorovalo úvodní pasáž zákona o ochraně veřejného zdraví, která výslovně zmiňuje pouze „zákaz nebo omezení styku skupin fyzických osob podezřelých z nákazy s ostatními fyzickými osobami“. Ustanovení tedy podle NSS dopadá jen na lidi podezřelé z nákazy, což znamená možnost uzavřít konkrétní školy, v nichž se šíří infekce. Nelze však na jeho základě plošně uzavřít všechny školy v Česku z preventivních důvodů, konstatovali soudci NSS.

Komentáře