Volby by vyhrálo ANO, ČSSD oslabila a TOP 09 by se do Sněmovny v červenci nedostala

Volby by vyhrálo ANO, ČSSD oslabila a TOP 09 by se do Sněmovny v červenci nedostala

Pokud by se sněmovní volby konaly v červenci, podle modelu CVVM (Centrum pro výzkum veřejného mínění) by se vítězem stalo hnutí ANO se ziskem 29 procent. Piráti by měli 14,5, ODS 12 a ČSSD 9,5 procenta. Do sněmovny by se dostalo osm ze stávajících devíti stran, neuspěla by TOP 09.

Podle modelu by v červenci dorazilo k volebním urnám 61 % dotázaných. Deklarovaná volební účast se tak dlouhodobě pohybuje mezi 60 a 65 % a odpovídá té reálné z posledních parlamentních voleb. To hlasovalo 60,8 % voličů.

Nejsilnější stranou s velkým náskokem stále zůstává hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, a to už od roku 2017, kdy vyhrálo volby do sněmovny. Proti minulému průzkumu se jeho podpora nezměnila.

Nejvíce, o 3,5 bodu, si pohoršili koaliční partneři ANO, sociální demokraté. Ve volbách by jim v červenci dalo hlas 9,5 procenta lidí, což je zhruba stejná podpora, jakou straně vyjádřili lidé na počátku letošního roku. „Oproti předchozímu měření z června došlo k oslabení ČSSD, jejíž podpora se vrátila na úroveň z března 2020. Předchozí nárůst tak lze s velkou pravděpodobností považovat za výkyv měření. U ostatních uskupení nedošlo ke statisticky významným posunům,” uvedlo CVVM. V červnu měla ČSSD podle volebního modelu podporu 13 procent lidí.

Průzkum probíhal od 18. do 29. července a zapojilo se do něj 935 oprávněných voličů.

Komentáře