Volby by podle průzkumů opět vyhrálo ANO, posílili také Piráti

Volby by podle průzkumů opět vyhrálo ANO, posílili také Piráti

Pokud by se v lednu konaly sněmovní volby, do dolní komory Parlamentu bys se dostalo všech devět nynějších sněmovních stran. Od minulého průzkumu v loňském listopadu posílilo vedoucí ANO a zejména Piráti, kteří se vrátili na druhou příčku před ODS. Mírně si polepšily i SPD a KSČM, těsně nad pětiprocentní hranicí byly TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL a STAN. Volební model v neděli zveřejnila Česká televize v pořadu Otázky Václava Moravce.

Hnutí Trikolóra předsedy Václava Klause ml., které by v listopadu podle agentury překonalo pětiprocentní hranici pro vstup do dolní komory parlamentu, v lednu získalo jen 2,5 procenta hlasů. Propad o čtyři procentní body vysvětlil analytik agentury Pavel Ranocha tím, že hnutí má jen 20 až 25 procent skalních voličů, zatímco u ostatních stran a hnutí je to v průměru dvojnásobek.

Vládnoucí hnutí ANO by v minulém měsíci podle průzkumu volilo 30 procent lidí, což je v porovnání s listopadem nárůst o 1,5 procentního bodu. Piráti, kteří si do čela v lednu znovu zvolili Ivana Bartoše, si polepšili o tři procentní body na 16,5 procenta. ODS, která si ve vedení v lednu ponechala Petra Fialu, klesla o dva procentní body na 12,5 procenta.

SPD by volilo 7,5 procenta lidí (nárůst o jeden procentní bod), KSČM 6,5 procenta (nárůst o 1,5 procentního bodu) a TOP 09 by získala 5,5 procenta, stejně jako v listopadu. Pětiprocentního zisku by shodně dosáhli sociální demokraté (pokles o jeden procentní bod), lidovci (nárůst o půl procentního bodu) a Starostové a nezávislí (pokles o 1,5 procentního bodu).

Komentáře