Volby by v dubnu vyhrálo hnutí ANO. Podpora ale klesá, posilují naopak Piráti

Volby by v dubnu vyhrálo hnutí ANO. Podpora ale klesá, posilují naopak Piráti

Nejvyšší voličské preference si i v dubnu udrželo hnutí ANO, nicméně po několikaměsíčním růstu jeho podpora klesá. Hnutí by aktuálně volilo 31 procent lidí. Druhé místo by v případných dubnových volbách obsadila ODS s podobným výsledkem jako v březnu, a to s 15 procenty hlasů. Třetí by byli Piráti, kteří posílili na 10,5 procenta, a prohodili si tak místo s SPD. Toto hnutí naopak oslabilo a skončilo by na čtvrtém místě s 8,5 procenta.
Pod pětiprocentní hranicí by v dubnu podle Medianu byly TOP 09, která by získala 4,5 procenta hlasů, a ČSSD s KSČM, které by volily shodně čtyři procenta občanů. Preference dalších stran jsou mimo dosah hranice pro vstup do Sněmovny. Překonání pětiprocentní hranice je ale nejisté také u stran, které se kolem ní pohybují, uvádí agentura Median.
„Do Poslanecké sněmovny by se dle volebního modelu ve srovnání s volbami v říjnu 2021 nedostala TOP 09,“ uvedla společnost Median ve shrnutí. „Podpora ČSSD se pohybuje kolem hranice 5 % a nelze tak spolehlivě určit, zda je nad touto hranicí či pod ní,“ upřesnila. „Oproti minulému volebnímu modelu pozorujeme nárůst ochoty zúčastni se voleb, nicméně deklarovaná volební účast bývá obvykle vyšší než skutečná účast,“ vysvětluje Median.
Voleb do Poslanecké sněmovny by se v dubnu 2023 dle svého vyjádření určitě zúčastnilo 60,5 % respondentů. Dalších 13,5 % dotázaných účast zvažuje. Volební účast ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2021 byla 65,43 %.
Průzkum probíhal ve dnech 1. dubna – 2. května 2023 a zúčastnilo se jej 1015 respondentů starších 18 let.

Komentáře