Vláda schválila úpravu parametrů podpory ukrajinských uprchlíků, o které ministři diskutovali od prosince. S ohledem na to, že do řádného středečního jednání vlády se nepodařilo vypořádat všechny rozpory, vláda přistoupila k jednání na dálku (tzv. per rollam) tak, aby stihla novelu schválit včas bez potřeby legislativní nouze. Novela bude upravovat solidární příspěvky na ubytování ukrajinských běženců v domácnostech a humanitární dávky. Návrh počítá i se zavedením evidence uprchlíků.
Humanitární dávku ve výši životního minima by podle předlohy ministerstva práce a sociálních věcí mohli uprchlíci s dočasnou ochranou čerpat po dobu 150 dní od měsíce udělení dočasné ochrany. „Po uplynutí této doby bude zkoumáno, zda má osoba objektivní překážky pro zapojení na trh práce (např. z důvodu věku, péče o malé dítě, invalidity, studia) a v případě, že tomu tak není, bude od následujícího měsíce po uplynutí uvedených 150 dní částka pro zjištění nároku a výše humanitární dávky ve výši existenčního minima,“ uvádí dokumenty k návrhu.
Příspěvek pro solidární domácnost by měl být zachován pouze v případě, že cizinci s dočasnou ochranou sdílí ubytování s poskytovatelem ubytování. Ministerstvo předpokládá, že podmínky a výše příspěvku pro solidární domácnost budou stanoveny nařízením vlády do 30. června. „Nebude-li po této době prodlouženo/přijato další nařízení vlády, příspěvek pro solidární domácnost nebude možné poskytovat,“ stojí v předkládací zprávě.
Podle podkladů k novele z prosince v nouzovém ubytování bydlí 70 000 uprchlíků z Ukrajiny s vízem k ochraně. Ubytovací kapacitu zajišťují kraje. Tvoří ji ubytovny, hotely, penziony i byty firem či organizací. Na osobu a noc v krajských či obecních zařízeních stát posílá 300 korun, ostatním provozovatelům pak 350 korun.