Vláda schválila žalobu Česka na Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací pro Agrofert

Vláda schválila žalobu Česka na Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací pro Agrofert

Česká republika bude u Soudního dvora EU žalovat Evropskou komisi kvůli pozastavení dotačních plateb pro holding Agrofert. Platby byly zastaveny kvůli podezření ze střetu zájmu premiéra Andreje Babiše. Žalobu tento týden na návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) schválila vláda.

Předmětem žaloby jsou platby za poslední čtvrtletí roku 2018 a první čtvrtletí roku 2019, které měly být vyplaceny v rámci Programu rozvoje venkova pro období 2014 až 2020. Vláda se chce soudit, přestože zástupci Evropské komise minulý týden uvedli, že nakonec souhlasí s proplacením všech projektů pro společnosti z holdingu Agrofert s výjimkou jednoho za 1,6 milionu korun.

„Je to z principu. Přestože Evropská komise řekla, že vyjma jednoho projektu je proplatí, chceme celkové rozhodnutí o neproplacení zažalovat. Nesouhlasíme s některými technickými detaily,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Opozice rozhodnutí vlády tvrdě zkritizovala. „Vláda se nevěnuje problémům naší země, místo toho řeší osobní problémy předsedy vlády a zisky jeho soukromých firem,“ reagoval předseda ODS Petr Fiala. „Vláda chce za ČR žalovat EK kvůli zastavení dotací pro Agrofert. Je to jasný doklad, že vláda hájí zájmy Agrofertu a nikoliv ČR. Žalobu schválila navíc v tichosti, neboť si je vědoma, jak nesmyslný je to krok, který ještě více dopadne na daňové poplatníky,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Dojemná starost o firmu, která s ním nemá nic společného, viďte?“ pozastavila se na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Premiér Andrej Babiš střet zájmů opakovaně odmítá, Česku podle něj nehrozí vracení evropských peněz. Také mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka tvrdí, že holding postupoval podle zákonů.

Komentáře