Vláda schválila velkou státní zakázku. Armáda nakoupí nová bojová vozidla za 60 miliard

Vláda schválila velkou státní zakázku. Armáda nakoupí nová bojová vozidla za 60 miliard

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) dnes schválila největší armádní zakázku v novodobé historii. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na tiskové konferenci oznámila, že armáda nakoupí 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 od švédské firmy BAE Systems za 59,7 miliardy korun. Armáda původně chtěla 210 strojů za 51,7 miliardy korun. Kvůli rostoucím cenám techniky se ale ministerstvo rozhodlo využít opce a pořídit již nyní i dalších šestatřicet strojů.

„Ceny bojové techniky jdou neustále nahoru kvůli růstu cen surovin i zvyšující se globální poptávce v důsledku zhoršujícího se bezpečnostního prostředí. Proto jsme se rozhodli opci uplatnit už nyní a využít garantovanou nízkou cenu,“ vysvětlil nákup desítek kusů vozidel navíc ředitel sekce pro vyzbrojování a akvizice Lubor Koudelka.

„Je před námi to, co mohlo být uzavřeno už dávno a na co jsme všichni čekali,“ uvedla ministryně s tím, že první BVP do Česka přijedou v roce 2026, všechna vozidla by měla mít česká armáda k dispozici v roce 2030. Rozhodnutí přichází poté, co na konci června 2022 zrušil Fialův kabinet původní tendr na nákup z roku 2018 a následně pověřil ministryni obrany, aby jednala přímo se švédskou vládou.

Součástí tendru je pořízení také devětadvaceti dílenských vozidel nebo náhradních dílů. Švédsko smluvně garantuje, že podíl českých firem na výrobě dosáhne nejméně čtyřicet procent hodnoty zakázky, v opačném případě budou následovat sankce. Výrobce počítá s využitím asi tří desítek českých firem, smlouvy s hlavními dodavateli již podepsal. Podle premiéra Petra Fialy bude zapojení českého průmyslu ještě vyšší.

Pořízení bojových vozidel pěchoty pro českou armádu za téměř 60 miliard korun se stane druhou největší státní zakázkou v historii samostatné České republiky. Tou první byl tendr na stavbu jaderné elektrárny Temelín, jehož hodnota se vyšplhala na zhruba 100 miliard korun.

Komentáře