Vláda schválila náhradní výživné, děti neplatičů by mohly dostat až 3 tisíce měsíčně

Vláda schválila náhradní výživné, děti neplatičů by mohly dostat až 3 tisíce měsíčně

Vláda na svém pondělním zasedání podpořila dlouho připravovaný zákon, který má řešit neplacení výživného některým z rodičů. Takzvané náhradní výživné by hradil stát, a to v maximální výši 3000 korun měsíčně na jedno dítě. Vyplácely by ho úřady práce, které by poté tyto částky vymáhaly po neplatičích. Státní pokladnu by náhradní výživné vyšlo na necelých 900 milionů korun ročně. Návrh nyní putuje do Poslanecké sněmovny.

Vláda premiéra Andreje Babiše se v programovém prohlášení výslovně zavázala takový zákon přijmout. Na Slovensku schválili podobný zákon už v roce 2008, zálohované výživné funguje i v řadě dalších evropských států. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová počítá s tím, že náhradní výživné začne fungovat od července roku 2021 – za předpokladu, že ho Parlament v navržené podobě včas schválí.

Podporu by úřad práce vyplácel nejdéle dva roky. Podmínkou by bylo to, že rodič nedostal peníze za čtyři měsíce a po dlužníkovi už je začal vymáhat v exekuci či u soudu. Příjemce by každé čtyři měsíce dokládal, že má na pomoc dál nárok a partner či partnerka mu na děti neplatí. Přeplatky by bylo nutné vrátit. Pohledávky na výživném by po neplatiči vymáhal úřad práce.

„Snažíme se sociální dávkou řešit společenskou situaci. V naší společnosti přestalo být normální nést odpovědnost za své děti. Když se rozpadne rodina, samoživitelkám a samoživitelům se obrátí život vzhůru nohama. A mnohdy je to boj o přežití. Zvlášť, když ten, co odešel, neplatí svým potomkům výživné, a ten, co se stará, nemá na svého ex žádné páky,“ uvedla Maláčová.

Komentáře