Vláda schválila kvůli epidemii koronaviru zákaz přímých letů mezi Čínou a Českem

Vláda schválila kvůli epidemii koronaviru zákaz přímých letů mezi Čínou a Českem

Vláda dnes kvůli šíření nového typu koronaviru na čínském území schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českou republikou. Zákaz bude platit od neděle 9. února na dobu neurčitou. Rozhodnutí vydal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) formou ochranného opatření.

„My podle zákona o ochraně veřejného zdraví můžeme vydat toto ochranné opatření, které cílí na zajištění bezpečnosti v oblasti prevence zavlečení nějaké infekční choroby, což je tento případ,“ řekl k zákazu přímých mezinárodních letů všem leteckým dopravcům ministr Vojtěch. „Doufejme, že Evropská unie brzy dospěje k nějakému celoevropskému řešení,“ doplnil premiér Andrej Babiš.

Opatření se týká se komerčních letů, vládních speciálů nikoliv. Mluvčí ruzyňského letiště Kateřina Pavlíková uvedla, že na tento týden bylo v plánu sedm přímých spojů do Pekingu, Šanghaje a Čcheng-tu. „Dva z příletů již proběhly v pondělí v brzkých ranních hodinách. Zbývá tedy pět posledních letů, než bude platné rozhodnutí vlády,“ uvedla.

Premiér Babiš na tiskovém brífinku po jednání vlády vysvětlil, proč zákaz neplatí okamžitě. „Abychom neohrozili návrat našich dalších občanů z Číny domů,“ uvedl. V tuto chvíli evidujeme 105 občanů, kteří předpokládají, že by se v tomto týdnu chtěli vrátit,“ dodal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Mezi státy, které omezily nebo zrušily letecké spojení s Čínou v souvislosti s šířením nového koronaviru patří například Nový Zéland, Vietnam, Pákistán, Kazachstán, Írán, Indonésie, nebo Filipíny. Z evropského kontinentu omezilo lety do Číny Rusko a zrušila je Gruzie či Itálie. Nákaza si už vyžádala 362 obětí, z toho 361 v Číně a jednu na Filipínách.

Komentáře