Vláda schválila finanční pomoc pro OSVČ, některé obchody mohou od zítra otevřít

Vláda schválila finanční pomoc pro OSVČ, některé obchody mohou od zítra otevřít

Vláda se dnes potřetí v tomto týdnu sešla k jednání kvůli šíření koronaviru. Na mimořádném zasedání probírali ve čtvrtek ministři opatření k omezení dopadů pandemie. Vláda rozhodla, že bude vyplácet drobným podnikatelům postiženým nařízeními vlády 15 tisíc korun měsíčně po dobu trvání opatření.

„Podpoříme částku 15 000 korun měsíčně OSVČ, které de facto zavřely provozovny, nebo jsme jim znemožnili podnikání kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Vyplácet bychom měli po dobu omezení podnikání,“ uvedla Schillerová. Ministryně upřesnila, že pomoc by měla směřovat na OSVČ, které mají příjmy pouze z podnikání. Příspěvek by měla vyplácet finanční správa.

Podnikatelé budou moci od pondělí žádat o bezúročné úvěry s ročním odkladem splátek v programu COVID II. Nebude stanovena minimální hranice půjčky, žádosti by měly být přijímány do 15 milionů korun. Program budou tak moci využít na rozdíl od první vlny živnostníci a drobní podnikatelé. O úvěry bude možné žádat u většiny komerčních bank, se kterými se nyní podepisují smlouvy. Ručit za půjčky bude stát prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

Vláda dnes rozhodla také o částečném uvolnění krizových opatření – od zítřejších 6.00 budou moci otevřít provozovny poskytující služby zámečnictví či opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost. Ministerstvo zdravotnictví zároveň nařídilo provozovatelům prodejen potravin, aby u vchodu bezplatně poskytovali zákazníkům jednorázové rukavice nebo jiný ochranný prostředek na ruce.

Komentáře