Vláda rozhodne o uvolňování v neděli. Situace ale stále není dobrá, varuje premiér Babiš

Vláda rozhodne o uvolňování v neděli. Situace ale stále není dobrá, varuje premiér Babiš

O rozvolnění protiepidemických opatření bude vláda premiéra Andreje Babiše rozhodovat na mimořádném nedělním zasedání. Po dnešním jednání vládní rady pro zdravotní rizika to potvrdil Úřad vlády. V uplynulých dnech lídři vládní koalice poukazovali na stagnaci poklesu nově nemocných, premiér Andrej Babiš (ANO) ale ve čtvrtek uvedl, že situace stále není dobrá a rozvolňovat se musí s rozmyslem.

„Kabinet projedná aktuální situaci v šíření nemoci covid-19 a příslušná protiepidemická opatření,“ uvedl v tiskové zprávě Úřad vlády k nedělnímu jednání, které má začít v 09:00. Podle pozvánky vláda počítá pouze s hodinovou rozpravou, často se ale stává, že ministři jednají déle, než předpokládá program zasedání.

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví se rizikové skóre epidemické tabulky PES, od kterého se odvíjí plán rozvolňování, zastavilo na 57 bodech, tedy ve třetím z pěti stupňů ohrožení. Podle plánu rozvolňování se skóre musí držet před přechodem k dalšímu uvolnění na stejném stupni nejméně sedm dní. Nejhůře je na tom v současnosti Vysočina se 75 body, nejlépe Praha se 42 body.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že řada kraj se ve svých parametrech zhoršuje a optimální nejsou ani počty nakažených v nemocnicích. Celostátní statistiku podle něj zlepšuje zejména Praha. Hlavní hygienička Jarmila Rážová na jednání s hejtmany ve čtvrtek řekla, že pokud se situace v krajích nezlepší, rozvolnění ministrovi nedoporučí. Blatný uvedl, že pravděpodobnost zmírnění opatření je padesát na padesát.

Komentáře