Vláda rozhodla o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem, budou ale mírnější

Vláda rozhodla o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem, budou ale mírnější

Vláda rozhodla o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem o dalších 10 dnů. Kontroly, které poslední měsíc probíhaly namátkově, bude mít od čtvrtka 26. ledna 2023 nově na starosti pouze policie. Nebudou se tak na nich podílet vojáci ani celníci. O dočasném obnovení kontrol na hranici se Slovenskem rozhodla vláda Petra Fialy (ODS) loni koncem září kvůli rostoucí migraci zejména Syřanů, kteří podle kabinetu Česko využívají jako tranzitní zemi.

„Naše opatření zafungovalo, proto jsme už v prosinci kontroly zmírnili. Nechceme ale nic uspěchat a režim na hranicích chceme uvolňovat postupně, dokud se situace nevrátí zcela do normálu. Namátkové kontroly tak zůstanou dalších 10 dní, podílet se na nich ale bude už jen policie,“ vysvětlil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s tím, že policie bude situaci průběžně dále sledovat a vyhodnocovat.

Na kontrolách se ještě začátkem prosince loňského roku podílelo 80 vojáků v činné službě a 60 příslušníků Celní správy. Jejich počet se postupně snížil na 40 vojáků a 20 celníků. Od zítřka už v kontrolách bude pokračovat jen policie. „Děkuji vojákům a celníkům za pomoc, která byla v době největšího náporu více než potřebná, a navíc nám ukázala, že spolupráce těchto bezpečnostních sborů v praxi funguje na výbornou,“ doplnil ministr vnitra.

„Kontroly se ukázaly jako účinný nástroj. Bylo zjištěno přes 9 tisíc osob při ilegální migraci. Podařilo se nám zachytit i přes 140 lidí, kteří se věnovali převaděčské činnosti. To jsou ti obchodníci s lidským neštěstím,“ řekl dále Rakušan. „Nebudeme si namlouvat, že ilegální migrace zmizela. Česká republika má možnost kontroly prodlužovat do konce března. Myslíme ale, že čísla, která ze stovek lidí denně poklesla na jednotky denně, ukazují, že si budeme moci brzy dovolit režim bez kontrol,“ dodal.

Komentáře