Vláda propustí až 2269 zaměstnanců České pošty, její přeměna bude stát osm miliard korun

Vláda propustí až 2269 zaměstnanců České pošty, její přeměna bude stát osm miliard korun

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po včerejším rozhodnutí vlády o transformaci České pošty oznámil, že náklady na tuto transformaci zřejmě přesáhnou osm miliard korun. Podnik na transformační proces použije státní zdroje, půjčky od bank i prostředky z prodeje nepotřebného majetku. Kromě toho má být propuštěno celkem 1 388 pošťáků na přepážkách, 511 doručovatelů a stovky dalších zaměstnanců.

Na začátku dubna vláda jako první transformační krok bude schvalovat snížení počtu poboček pošty z 3200 na 2900, vedení podniku pak bude muset rozhodnout, které pošty zruší. Rušení poboček by měla pošta v dubnu projednat se zástupci měst a obcí.

Teprve po vytvoření seznamu rušených pošt podnik oznámí počet propouštěných zaměstnanců a oznámí jej úřadům práce. Podle dosavadních odhadů má jít o několik tisíc lidí. Rušit se nebudou pobočky v obcích, kde je jen jedna pošta, definovaná dostupnost poštovních služeb se ale zvýší z dvou na tři kilometry.

Výsledkem transformace má být v roce 2025 podnik poskytující základní služby, které definuje stát, a akciová společnost poskytující logistické a balíkové služby. Pošta jako celek by v té době neměla být ztrátová. Za minulý rok totiž vykázala ztrátu okolo 1,5 miliardy korun a na konci roku jí hrozila insolvence. „My jsme připraveni Českou poštu zachránit, dostat jí do kondice a díky těmto krokům nebude pošta muset odcházet z obcí, kde je jen jedna pobočka,“ shrnul vládní záměr premiér Petr Fiala (ODS).

Komentáře