Vláda projedná transformaci České pošty, po které má skončit až 300 poboček

Vláda projedná transformaci České pošty, po které má skončit až 300 poboček

Vláda dnes projednala základní parametry transformace státního podniku Česká pošta. Do několika týdnů poté by ministerstvo vnitra mělo vydat seznam 300 poboček, které čeká zrušení. Nemělo by se to ale týkat obcí, kde je pouze jedna pošta, řekl ministr vnitra Vít Rakušan. Za loňský rok totiž pošta dosáhla provozní ztráty ve výši 1,5 miliardy korun, kterou zaplatí daňoví poplatníci.
„Přišel jsem s tím, aby se transformovala na dvě části. V případě té první by šlo o klasický státní podnik, který by zajišťoval hlavně listovní služby nebo třeba roznos důchodů. Druhá část by byla na komerční bázi a byla by tak schopná generovat zisk. Šlo by o logistiku, a tedy hlavně balíkovou službu,“ uvedl k myšlence transformace ministr Rakušan.
Státní podnik v současnosti provozuje 3.200 poboček, z toho 800 je pošt Partner, které obsluhují obce nebo soukromníci. Tento program se podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) rozvíjí a může v některých regionech zastoupit klasickou pobočku České pošty. „Síť poboček je velmi hustá, ve své povaze velmi nákladná,“ uvedl vicepremiér. Tam, kde je hustota poboček výrazná, může podle něj dojít k významné redukci. „Samozřejmě transformace České pošty je zásadním úkolem, který teď musí nastat,“ dodal Bartoš.
Česká pošta také letos propustí několik tisíc zaměstnanců. Budou mezi nimi doručovatelé, zaměstnanci na přepážkách i lidé ze správního aparátu podniku, řekl před týdnem pověřený ředitel pošty Miroslav Štěpán webu Seznam Zprávy. Státní podnik v současnosti zaměstnává zhruba 25.000 lidí.

Komentáře