Vláda podpořila návrh Senátu na ústavní právo bránit sebe i jiné se zbraní

Vláda podpořila návrh Senátu na ústavní právo bránit sebe i jiné se zbraní

Kabinet premiéra Andreje Babiše podpořil senátní návrh ústavního zákona, který do Listiny základních práv a svobod zakotví právo bránit sebe i jiné se zbraní za podmínek stanovených zákonem. V pondělí to oznámila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Schválení se neočekávalo, podle podkladů pro jednání vlády měl kabinet dát neutrální stanovisko.

Senát chce ústavní novelou rozšířit Listinu o ustanovení, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“. Norma má podle tvůrců v čele s předsedou senátorů ODS Martinem Červíčkem (bývalý policejní prezident – pozn.)  pomoci čelit odzbrojovacím tendencím v Evropské unii a zabránit tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem.

Předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (ČSSD) uvedl, že je správné symbolicky povýšit právo na obranu života a zdraví na ústavní úroveň. V duchu toho by pak byly omezovány „případné legislativní excesy směřující k zásadnímu omezení, nabývání a držení zbraní“. Podle senátora STAN Zdeňka Hraby je novela „ústavněprávní vozovou hradbou“ proti odzbrojovacím tendencím v EU.

Navrhované doplnění Listiny základních práv a svobod vychází z petice, kterou podepsalo 102 000 lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených. Komise to zdůvodnila mimo jiné nutností přijmout opatření proti terorismu. Kritici tvrdí, že teroristé většinou používají nelegálně pořízené zbraně a že stávající český zákon je dostačující.

Komentáře