Vláda otevře některé obchody, do Česka se ale dostala nakažlivější britská mutace viru

Vláda otevře některé obchody, do Česka se ale dostala nakažlivější britská mutace viru

Po dnešním zasedání vlády oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), že od zítra budou moci otevřít papírnictví a obchody s dětským oblečením a obuví. Zároveň však informoval, že vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o další prodloužení nouzového stavu, a to v souvislosti s šířením nové, nakažlivější mutace koronaviru.

„Je pravda, že od 27. prosince i s ohledem na sezónnost se množí požadavky zejména mladých rodin, aby bylo možné koupit malým dětem oblečení, protože dorůstají, a obuv. A i když je možné toto zboží koupit na internetu, ne všichni se k němu dostanou. Stejně tak je to i s papírnictvím,“ zdůvodnil výjimku ministr průmyslu a obchodu a zároveň ministr dopravy Karel Havlíček (ANO).

Ministr vnitra Hamáček na tiskové konferenci zdůraznil, že nouzový stav je stále potřebný. „Jakkoliv se situace v poslední době zlepšuje, čísla postupně klesají, tak rozhodně to není nic, co bychom měli slavit. Přes šest tisíc hospitalizovaných, z toho přes tisíc na jednotkách intenzivní péče. Mezidenní nárůsty jsou stále ve vyšších tisících. To stále představuje velké riziko pro náš zdravotnický systém a my musíme pokračovat v opatřeních, která zabrala,“ řekl Hamáček.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) k žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu do 21. února dodal, že kdyby se epidemii dal přirozený průběh, mohlo by se stát, že zdravotnický systém přestane náporu nemocných stačit během tří týdnů. Zmínil také, že zmutovaný virus se šíří rychleji a Česko má několik měsíců na reakci. Státní zdravotní ústav dnes večer potvrdil, že nakažlivější britská mutace koronaviru se do Česka dostala.

Komentáře