Vláda odvolala 21 českých velvyslanců, většina nástupců už je schválených

Vláda odvolala 21 českých velvyslanců, většina nástupců už je schválených

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) odvolala pětinu českých velvyslanců a u většiny z nich schválila v utajeném režimu nové kandidáty. Změny se podle nich týkají 21 šéfů ambasád, ne všichni ale budou vystřídáni už letos. Jmenování nových kandidátů musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman, se kterým ministerstvo zahraničí seznam kandidátů předjednalo.

Hlavním důvodem přesunů na postech velvyslanců jsou podzimní sněmovní volby. Dalším důvodem je změna na místě ministra zahraničí, kterým se v dubnu stal Jakub Kulhánek (ČSSD). Seznam ambasadorů je součástí dohod mezi jednotlivými zájmovými skupinami ve vládě a Hradem.

Vláda už na začátku týdne schválila odvolání českého velvyslance u Organizace spojených národů (OSN) v Ženevě Petra Gajduška a velvyslankyně v Rakousku Ivany Červenkové. Červenková byla podle několika diplomatů odvolána na žádost prezidenta, který ji kritizoval v roce 2019 za to, že mu poskytla špatné informace o financování českojazyčné školy ve Vídni.

Ministerstvo zahraničí zatím nová jména diplomatů nezveřejnilo, veřejnost se je tak pravděpodobně dozví postupně během výměn jednotlivých ambasadorů. Nové velvyslance schvaluje vláda na návrh ministra zahraničí a podepisuje prezident.

Komentáře