Vláda navrhuje zmrazit platy politiků na pět let, hlasovat se bude tři dny před volbami

Vláda navrhuje zmrazit platy politiků na pět let, hlasovat se bude tři dny před volbami

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) na svém pondělním zasedání schválila návrh na zmrazení platů politiků, který prosazoval předseda vlády. Sněmovna by mohla o návrhu jednat na mimořádné schůzi 5. října, tedy tři dny před sněmovními volbami. Pokud bude návrh schválen, základní měsíční plat poslance a senátora by tak v příštím roce zůstal na úrovni 90 800 korun.

„Vláda odsouhlasila zmrazení platů politiků. Současně pracujeme na tom, aby to bylo zařazeno jako mimořádný bod na jednání Poslanecké sněmovny. V návrhu máme 5. října,“ uvedl po jednání kabinetu ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (ANO).

Schválený návrh má platy zmrazit na roky 2022 až 2026 na úrovni platné v letošním roce. V roce 2022 by díky předpisu měl státní rozpočet ušetřit přibližně 60 milionů korun, které by jinak vydal na platech, příslušenství a náhradách výdajů. Už vloni kvůli koronavirové pandemii parlament loni rozhod, že platy zákonodárců, členů vlády, prezidenta či soudců zůstanou letos na loňské úrovni.

Zrychlené schválení mohou vetovat poslanecké kluby a zákon může spadnout pod stůl, když ho vrátí Senát. „Nevím, proč by to měl někdo vetovat nebo zamítnout. Platy politiků, senátorů a poslanců by se měly zmrazit na několik let,“ odpověděl premiér Babiš na otázku novinářů, jak vnímá to, že zmrazení platů může snadno spadnout pod stůl.

Komentáře