Vláda kvůli nelegální migraci od čtvrtka obnoví hraniční kontroly se Slovenskem

Vláda kvůli nelegální migraci od čtvrtka obnoví hraniční kontroly se Slovenskem

Vláda rozhodla kvůli nelegální migraci především ze Sýrie o dočasném obnovení kontrol na hranici se Slovenskem. Po jednání kabinetu to uvedli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Opatření by mělo začít platit o půlnoci ze středy na čtvrtek. Kontroly se budou týkat 17 silničních přechodů, 7 železničních a 3 říčních. Na jiných místech nebude možné hranice překračovat.

„V této chvíli chceme především zajistit bezpečnost obyvatel České republiky,“ uvedl ministr vnitra Rakušan s tím, že situace v Jihomoravském a Zlínském kraji již začínala být v posledních dnech kritická. „Celkově co se nelegální migrace týče, tak stoupla o neuvěřitelných dvanáct set procent,“ dodal. Čísla zadržených běženců jsou rekordní, a to i ve srovnání s migrační krizí z roku 2015.

Cestující musí při návratu do Česka počítat se zdržením. I na železnici. Kontrolovány budou všechny mezinárodní vlakové spoje ze Slovenska. České dráhy informovaly, že vlaky do vnitrozemí odjedou po souhlasu policie po provedení kontroly. Délku pobytu v pohraničních stanicích a zpoždění v další jízdě nechtějí předjímat.

Policie i vláda uvádějí, že cizinci přicházející zejména ze Sýrie využívají Česko jako tranzitní zemi, chtějí přes ně pokračovat do dalších států Evropské unie, například do Německa. Bezpečnostní situace České republiky je podle premiéra Petra Fialy stabilní. „Musíme udělat toto preventivní opatření, abychom si dokázali s tou situací dlouhodobě poradit a abychom odradili nelegální migranty od využívání této trasy,“ doplnil předseda vlády.

Komentáře