Vláda aktivovala Ústřední krizový štáb, řídí jej náměstek ministra zdravotnictví Prymula

Vláda aktivovala Ústřední krizový štáb, řídí jej náměstek ministra zdravotnictví Prymula

Vláda dnes kvůli šíření nového typu koronaviru rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu. V jeho čele bude náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Svolání štábu už dnes dopoledne avizoval premiér Andrej Babiš (ANO), už dříve jeho aktivaci podle svých vyjádření několikrát předsedovi vlády navrhoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Štáb podle statutu po vyhlášení krizové situace, mezi které se řadí i současný nouzový stav, připravuje návrhy řešení. Jeho předseda je předkládá Bezpečnostní rady státu, v případě nutnosti vládě.

Podle statutu má štáb 18 členů, jeho předsedu jmenuje premiér podle situace. V případě vyhlášení stavu ohrožení státu v souvislosti se zajišťováním obrany země před vnějším napadením, za válečného stavu či za dalších situací významně se dotýkajících bezpečnostních zájmů ČR jím má být ministr obrany, v dalších případech ministr vnitra. Vláda tak musela statut změnit.

Dalšími členy štábu jsou náměstci ministrů, předsedové Správy státních hmotných rezerv, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ředitelé sekretaritátu Bezpečnostní rady státu a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, policejní prezident, náčelník generálního štábu, generální ředitel hasičů nebo vedoucí Kanceláře prezidenta republiky.

Komentáře