Veřejné telefonní budky příští rok skončí, stát je přestal dotovat

Veřejné telefonní budky příští rok skončí, stát je přestal dotovat

Veřejné telefonní budky by měly v příštím roce skončit. Rada Českého telekomunikačního úřadu tento týden rozhodla, že je stát jako takzvanou univerzální službu přestane dotovat. Operátor O2 je v takovém případě neplánuje dál provozovat, současných 1 150 budek tak bude bez náhrady zrušeno.

„V případě neuložení povinnosti neplánujeme tyto telefonní budky nadále provozovat. Kromě snižujícího se počtu hovorů jsou dalším důvodem k rušení vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem. Výnosy z volání by tak ani zdaleka nepokryly náklady na údržbu a provoz. Proto budeme raději investovat do rozvoje služeb, které lidé skutečně využijí,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

Proti plánu rušit budky přitom dlouhodobě vystupoval ombudsman Stanislav Křeček. Na začátku června zahájil šetření, které má za cíl zjistit, zda už jsou opravdu pouze přežitkem. „Chápu, že jsou modernější prostředky elektronické komunikace a veřejnost upouští od využívání telefonních automatů, jejichž provoz je víc a víc nákladnější. Mám ale za to, že v některých oblastech, zejména nepokrytých dostatečným mobilním signálem, a v určitých situacích mají telefonní automaty stále své místo,“ domnívá se.

Nejvíce telefonních automatů provozovala společnost O2 na přelomu století, kdy fungovalo přes 30 tisíc budek. Od té doby se jejich počet kvůli klesajícímu využití v souvislosti s nástupem mobilních technologií snižuje. „Telefonní budky ztrácejí svůj smysl – využití automatů každým rokem výrazně klesá, z řady z nich lidé volají méně než jednou za měsíc,“ dodala mluvčí operátora O2.

Komentáře