Ve středu se otevře očkování od 50 let, v červnu od 16 let, oznámil premiér Babiš

Ve středu se otevře očkování od 50 let, v červnu od 16 let, oznámil premiér Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od středy 5. května se otevřou registrace na očkování proti covidu-19 pro lidi ve věku 50 – 54 let. Zároveň uvedl, že nejpozději od 1. června se snad budou moci začít registrovat všichni zájemci starší 16 let. Ode dneška se také spouští registrace pro tzv. pečující osoby, tedy lidi pobírající příspěvek na péči třetího nebo čtvrtého stupně.

„Ve středu otevíráme registraci pro věkovou kategorii 50 až 54 let. Těchto lidí podle naší evidence je 690 000. Pokud to takhle půjde dál a dodávky budou fungovat, můžeme de facto každý týden otvírat další věkové kategorie po pěti letech. Doufám, že nejpozději 1. června otevřeme věkovou kategorii pro všechny,“ řekl Babiš.

Premiér dodal, že Česká republika objednala celkově téměř 27 milionů dávek vakcíny, z toho 14 milionů od společností Pfizer/BioNTech, kterou je očkována většina populace.

Babišovu optimismu ovšem mírně oponuje bývalý ministr zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula. Podle něj je stále dost nenaočkovaných lidí v nejstarších skupinách. Praktičtí lékaři na konci dubna kritizovali vládu, že ještě zbývá asi 350 000 lidí nad 70 let nebo ohrožených chronicky nemocných, kteří na očkování čekají, přestože se otevírají registrace i pro další věkové skupiny.

Česko začalo očkovat populaci koncem loňského prosince. Nejdříve přišli na řadu klienti domovů pro seniory a zdravotníci, postupně se přidávali i senioři nebo učitelé. V současné době je registrace k očkování otevřená pro všechny starší 55 let, přednost mají také mladší pacienti s vybranými nemocemi.

Komentáře