Studentské volby vyhrála koalice Piráti + STAN, vládnoucí hnutí ANO dostalo 8,5 procenta

Studentské volby vyhrála koalice Piráti + STAN, vládnoucí hnutí ANO dostalo 8,5 procenta

Studentské volby, které se začátkem tohoto týdne konaly na středních školách po celé republice, s přehledem vyhrála koalice Pirátů a STAN s více než 30 procenty hlasů. Na druhém místě by podle studentů skončila koalice SPOLU, následovaná s relativně velkým odstupem hnutím ANO, které získalo pouhých 8,5 procenta hlasů.

U studentů naopak neuspěly některé současné parlamentní strany. Pod pětiprocentní hranicí podpory pro vstup do Sněmovny zůstalo ve studentských volbách SPD se čtyřmi, Volný blok se třemi a ČSSD, komunisté a Přísaha se dvěma procenty hlasů. Volební uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci získali 1,9 procenta.

Volby věrně napodobovaly ty skutečné – zasedly studentské volební komise a voliči museli prokázat svou totožnost. Po ukončení voleb komise sečetla platné hlasovací lístky a výsledky poslala k dalšímu zpracování sociologické agentuře Millward Brown.

„Po jedenácti letech pořádání Studentských voleb je zřejmé, že volební preference studentů naznačují, jak v dlouhodobější perspektivě dopadnou řádné volby,“ uvedl ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota. Ten je zároveň iniciátorem „voleb nanečisto“.

Strany, jejichž obliba u studentů trvale narůstala, se podle něj dostávají nahoru i ve skutečných volbách a naopak.

Studentské volby organizovala nezisková organizace Člověk v tísni a zúčastnilo se jich téměř 41 tisíc mladých voličů ze 312 škol, kteří stihli odevzdat platné hlasy v termínu. Voliči hlasovali na 159 gymnáziích, 120 středních odborných školách a 33 učilištích.

Komentáře