Strany před volbami slibují efektivní soudnictví

Strany před volbami slibují efektivní soudnictví

Průměrná délka soudního řízení v loňském roce byla v civilních věcech 344 dní, ve věcech trestních 196 dní. Statisticky to vypadá pěkně, bohužel to ale platí jen u jednoduchých případů, složitější kauzy se České republice táhnou i několik let. Neodmyslitelnou součástí volebních programů tak jsou témata jako efektivita soudnictví, osobní odpovědnost soudců a státních zástupců, elektronizace justice a podobně. Pojďme se tedy podívat, jaká konkrétní zlepšení v oblasti práva a spravedlnosti strany zamýšlejí.

ANO, Piráti i Zelení se shodují v myšlence na elektronizaci justice a spisů, zároveň by chtěli co nejvíce sporů řešit mimosoudně. Zajedno jsou i v tom, že by přeplněným českým věznicím pomohlo častější ukládání alternativních trestů, tzn. domácího vězení, obecně prospěšných prací nebo peněžitých trestů. V tomto směru chce ČSSD prosadit zavedení elektronických náramků. Odlehčení přetíženým věznicím je důležité i pro TOP09, podle které by měly být nepodmíněné tresty odnětí svobody ukládány především za závažná provinění.

ODS by ráda zavedla garanci vynesení trestních rozsudků u soudů první instance nejpozději do tří let a odpovědnost státních zástupců za „nečinnost či přehmaty“. Prosazuje také důsledné trestání zneužívání policejních odposlechů. Občanští demokraté zřejmě mají v čerstvé paměti mediální ostudu z roku 2013, kdy strana přišla o premiéra Petra Nečase po zásahu státních zástupců na Úřadu vlády. Boj proti policejní a justiční zvůli mají ve svém programu i lidovci, avšak bez dalšího upřesnění, jakými prostředky chtějí tento boj vést. KDU-ČSL také proklamuje lepší ochranu obětí trestných činů.

Ve způsobech, jak dosáhnout spravedlivé justice se v mnoha ohledech shodují Piráti s Andrejem Babišem. Shodně by zpřísnili a zprůhlednili výběr soudců, obsazování talárů by se podle nich mělo dít pomocí veřejných výběrových řízení za jasných podmínek. Podle Pirátů by se navíc na soudce měl vztahovat i zákon o střetu zájmů, veřejná majetková přiznání a veřejný diář schůzek, jaký vedou například právě pražští „pirátští“ zastupitelé.

Velkým tématem jsou před volbami i exekuce a osobní bankroty. Pro levicové strany je zásadní odstranění nepoctivých exekutorů (KSČM) a zjednodušení možnosti oddlužení (ČSSD), pravicové zase slibují, že nepřipustí posilování práv dlužníků na úkor věřitelů. Okamurova SPD chce znemožnit „spekulativní exekuce na základě lichvářských půjček“.

Komentáře