Strany mají vylosovaná čísla pro volby do Evropského parlamentu

Strany mají vylosovaná čísla pro volby do Evropského parlamentu

Politické strany, hnutí a uskupení, které budou v květnových volbách kandidovat v České republice do Evropského parlamentu, už znají čísla svých kandidátních listin. V úterý je vylosovala Státní volební komise. V osudí bylo celkem 40 politických seskupení, jejichž kandidátní listiny ministerstvo vnitra zaregistrovalo a připustilo k volbám.

Desetičlenná Státní volební komise dohlíží na organizaci voleb, čísla vylosovala tradičně s pomocí dvou průhledných plastových nádob, v jedné byly obálky s čísly a ve druhé obálky s názvy uskupení. Ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Petr Vokáč a místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová pak postupně k sobě jednotlivé obálky přiřazovali.

Čísly, která tvoří do jisté míry startovní pořadí kandidujících stran, hnutí a jejich koalic, budou především označeny hlasovací lístky jednotlivých uskupení. Využít je ale budou moci i při volební kampani. Za dobrá čísla, která mohou mírně pomoci volební výsledku se tradičně považují jednička a sedmička. Jedničku tentokrát los přiřkl Klubu angažovaných nestraníků, se sedmičkou půjde do voleb ČSSD.

Vládní hnutí ANO 2011 bude ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat s číslem 30, ODS dostala pětku, komunisté devítku. Starostové s TOP 09 obdrželi číslo 26, Piráti 27 a SPD 28. KDU-ČSL má číslo 39. „Nešťastnou“ třináctku obdržela strana Volte Pravý Blok.

V posledních evropských volbách v roce 2014 nejlépe uspělo hnutí ANO se ziskem 16 procent hlasů těsně před společnou kandidátkou TOP 09 a STAN, třetí byla ČSSD. Tato uskupení si rovnoměrně rozdělila 12 z 21 křesel českých europoslanců. Po třech evropských poslancích získali komunisté a lidovci, dvě místa obsadili občanští demokraté a jedno Svobodní.

Komentáře