Stávku podpořilo 6000 škol. Reagovat nebudeme, máte nejvíc peněz v historii, tvrdí Babiš

Stávku podpořilo 6000 škol. Reagovat nebudeme, máte nejvíc peněz v historii, tvrdí Babiš

Více než polovina krajských školských odborů vyhlásila na středu 6. listopadu celodenní stávku učitelů. Odborům se nelíbí, jakým způsobem chce vláda přidat na platech učitelů v příštím roce. Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že se ve středu teprve uvidí, kolik učitelů za odbory stojí. Podle něho neměli učitelé nikdy tolik peněz, jako mají nyní.

Podle odborářů vláda neplní slib o růstu učitelských platů, který dala. Na jaře původně plánovala zvýšení sumy na výdělky o 15 procent. V navrženém rozpočtu na příští rok nakonec počítá se zvednutím částky o deset procent. Spor se nyní vede o rozdělení přidávané sumy do tarifů a do odměn.

Ministr školství Robert Plaga slíbil, že platy porostou o deset procent s tím, že osm procent půjde na tarifní, tedy základní složku mzdy. Zbylá dvě procenta mají mít k dispozici ředitelé škol na odměny a příplatky učitelům. Odbory však žádají zvýšení tarifů o deset procent. „To, že máme dostat jen osm procent do tarifu, je nepřijatelné,“ uvedla předsedkyně moravskoslezských školských odborů Dagmar Bobková Regelová. „Ministr svým postupem znehodnotil postavení učitele ve společnosti,“ rozčiluje se.

„My jsme to rozdělili na osm a dva. A jsou tam další miliardy, které přijdou na podporu kapacit mateřských škol, na třídy. Takže já tomu nerozumím,“ komentoval plánovanou stávku premiér Babiš. „Ta stávka je úplně zbytečná, protože my i tak na to nebudeme už reagovat a takto jsme se domlouvali naposledy. Nechápu, proč to odboráři dělají, a otázka je, kdo za nimi stojí,“ řekl. „Od roku 2014 se navýšily mzdy pedagogů o 59 procent a my ve středu uvidíme, koho vlastně ten Dobšík (předseda odborového svazu – pozn.) zastupuje. V životě neměli učitelé tolik peněz, v životě, nikdy,“ dodal.

Ke stávce kvůli platům učitelů se zatím přihlásilo přes 6000 škol, které se chtějí k protestu nějakým způsobem připojit. Je to více než polovina všech škol zřizovaných krajem nebo obcí. Podle statistik ministerstva školství v minulém školním roce kraje a obce zřizovaly celkem 9748 mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol.

Komentáře