Státní zástupce Zeman obnovil trestní stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Zeman obnovil trestní stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes na tiskové konferenci oznámil, že zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho expertky na dotace Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Stíhání premiéra v případu údajného dotačního podvodu tedy pokračuje a vyšetřování se vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci.

Na druhou stranu státní zástupce Zeman uvedl, že stíhání rodinných příslušníku Andreje Babiše definitivně končí. Pro Rádio Impuls Babiš prohlásil, že je rád, že je zastaveno stíhání členů jeho rodiny. „Cítím velkou úlevu. Trend je dobrý, protože původně bylo stíháno 11 osob, pak 7, teď 2, tak snad to skončí na nule. Abolice není potřeba, protože jsem přesvědčený, že jsem nic protizákonného neudělal,“ řekl premiér.

Babiš a Mayerová jsou znovu obviněni z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Zeman zdůraznil, že nepředjímá, jaký má být výsledek vyšetřování, a že u obviněného Babiše i Mayerové je nutné ctít presumpci neviny. Podle Zemana dozorující státní zástupce špatně posoudil důkazy, které nashromáždila policie.

Předsedové opozičních stran kvůli auditní zprávě Evropské komise a obnovení trestního stíhání znovu vyzvali premiéra k rezignaci. „Kombinace trestně stíhaného premiéra a aktuálního auditu Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Babiše je nepřijatelná. Je to závažná zpráva, která má vliv na celou politickou scénu. Premiér Babiš by měl do vyřešení svých problémů odstoupit a nezatěžovat jimi Českou republiku,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala. K rezignaci vyzvali i předsedové Pirátů, STAN a KDU-ČSL.

Premiér Babiš ke kauze uvedl, že trvá na své nevinně a případnou abolici nabízenou prezidentem odmítne. „Zvykl jsem si na to, že jdou po mně. Že mě chtějí za každou cenu vyštvat z politiky. A protože je jasné, že mě nikdo neuplatí, museli najít jiné, sofistikovanější způsoby. Zatažení mojí rodiny do celé té sprosté a vylhané kauzy byla od začátku neuvěřitelná prasárna. Opravdu jsem teď šťastný, že alespoň moje rodina je z toho venku,“ napsal.

Komentáře