STAN vyzvalo ministra Brabce k rezignaci kvůli Bečvě. „Buď selhal, nebo někoho kryje,“ tvrdí

STAN vyzvalo ministra Brabce k rezignaci kvůli Bečvě. „Buď selhal, nebo někoho kryje,“ tvrdí

Starostové a nezávislí (STAN) dnes v Poslanecké sněmovně vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) k rezignaci kvůli otravě řeky Bečvy. Podle místopředsedy Starostů Petra Gazdíka Brabec v případu buď selhal, nebo kryje soukromou firmu. Rozhodně se však nechová jako ministr životního prostředí. Podle Gazdíka selhává i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

„Kauza už přerostla hranice ekologické katastrofy, stala se také selháním institucí demokratického státu,“ prohlásil Gazdík. „Buď on a jeho ministerstvo selhali, nebo ministr kryje soukromou firmu, která znečistila Bečvu a způsobila ekologickou katastrofu,“ uvedl. Obě dvě možnosti jsou v případě ministra životního prostředí tragické, dodal.

Deník Referendum v pondělí uvedl, že v den otravy řeky Bečvy se ve valašskomeziříčské chemičce Deza stala havárie. Deza patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Chemička po otravě řeky popřela, že znečištění šlo od ní. Podle vyjádření jejích zástupců nedošlo k havárii, ale „provozní události“.

Ekologická katastrofa v září postihla řeku Bečvu pod Valašským Meziříčím až po Přerov, viník havárie zatím nebyl odhalen. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Otráveno bylo přes 40 tun bezbranných ryb, které umíraly v krutých mukách.

Komentáře