Spor ministryně Maláčové a Schillerové odnesou staří lidé a ohrožené děti

Spor ministryně Maláčové a Schillerové odnesou staří lidé a ohrožené děti

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pátek oznámila zástupcům samospráv, aby kvůli nutným úsporám nepočítali s dalšími dotacemi na výkon sociálních služeb. Jedná se například o platy pečovatelů o nemohoucí seniory nebo dotace institucím, které se starají o ohrožené děti.

Škrty v přidělených rozpočtových prostředcích jsou dalším pokračováním dlouhodobého sporu mezi Maláčovou a ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO). Ta své kolegyni už před časem vzkázala, aby peníze hledala ve svém rozpočtu a že další peníze na sociální služby jí ministerstvo financí neuvolní. Úspory jsou podle Schillerové nutné v důsledku vydávání stále větších částek například na důchody nebo platy učitelů, projevuje se i zpomalující ekonomika.

Města jsou tak od pátku postavena před problém, jak se vypořádat s poskytováním sociální péče pro seniory nebo drogově závislé s pětinou prostředků a v příštím roce se postarat o ohrožené děti s polovinou peněz. „Obce letos dostanou pouze dvacet procent toho, co potřebují na zabezpečení sociální práce pro dospělé občany,“ uvedla radní pražského magistrátu Milena Johnová (Praha sobě).

Radnice a kraje dosud počítaly s tím, že další peníze v průběhu roku ze státního rozpočtu ještě přijdou. Maláčová jim ovšem v pátek oznámila, že už žádné nedostanou a musí se s nastalou situací nějak vypořádat. „Neumím si představit personální úspory, teď máme dvanáct pracovníků, ale potřebujeme jich asi dvacet. Jdeme na dřeň a do toho přijde tato zpráva,“ komentovala úsporná opatření místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková (ODS).

Komentáře