SPD a komunisté nabírají na síle, ČSSD se dále propadá

SPD a komunisté nabírají na síle, ČSSD se dále propadá

„Nejlepší statistika je vlastní statistika“ – volební průzkum projektu Volby17

Stalo se již pravidlem, že před každými volbami se v médiích denně objevují nejrůznější typy předvolebních průzkumů, volebních preferencí apod. Agentur a firem, které se prováděním takových průzkumů živí je nespočet, stejně tak jako metod, pomocí nichž lze z odpovědí potenciálních voličů vyčíst, jak volby dopadnou.

Záleží tedy, jaké otázky pro respondenty jednotlivé agentury pro výzkum veřejného mínění zvolí a jakým způsobem následně interpretují získaná data. Je tak možné určitým způsobem ovlivnit, jak ten který průzkum dopadne. Problém spatřujeme v tom, že pokud si průzkumy u agentur platí politické strany, pak není zaručena objektivita výsledků.

Tým projektu Volby17 se tak rozhodl udělat si vlastní volební průzkum. Hlasování probíhalo od 1.6.2017 do 11.7.2017 pomocí internetu a Facebooku a podílelo se na něm přes 6000 účastníků.

volebni-preference

tabulka-vysledky

Tento průzkum vychází z odpovědí celkem 6327 účastníků z celé České Republiky. Konkrétně to bylo z moravských krajů 2725 respondentů, z českých krajů 2533 respondenti a z hlavního města Prahy 1069 odpovídajících.

pocet-ucastniku

Komentáře