SPD hledá podporu pro vyslovení nedůvěry vládě. Krizi podle něj nezvládá

SPD hledá podporu pro vyslovení nedůvěry vládě. Krizi podle něj nezvládá

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamura vyzval vládu, aby požádala Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Vláda ANO a ČSSD podle něj nezvládá koronavirovou krizi a měla by odstoupit. Řešením je podle Okamury rychlý vznik nadstranické vlády odborníků po dohodě s prezidentem Milošem Zemanem.

„Vyzýváme, aby si vláda požádala znova o důvěru. Pakliže to tak neudělá, tak si myslím, že bychom měli sesbírat v Poslanecké sněmovně 50 podpisů, které jsou potřeba k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě,“ oznámil Okamura úterní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny.

K demisi Okamura vyzval jmenovitě vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), plnou odpovědnost podle něj má také premiér Andrej Babiš (ANO). Ve Sněmovně chce dnes Okamura také navrhnout zrušení nouzového stavu.

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) podle Tomia Okamury kvůli manažerské a komunikační neschopnosti ztratil důvěru veřejnosti. Vláda podle něj nemá strategii, nerespektuje názory odborníků a hrozí jen represemi ze strany policie za porušování opatření. Opatřeními, které vešly v účinnost v pondělí, pohár trpělivosti občanů dosáhl pomyslného vrcholu, řekl předseda SPD.

„Je nutné umožnit a navrhujeme rychlý vznik nadstranické vlády odborníků po dohodě s prezidentem republiky, což je v souladu s ústavními postupy,“ dodal Okamura. Předčasné volby podle něj nejsou tématem, neboť jejich příprava trvá zhruba půl roku. Řádné volby do Poslanecké sněmovny se navíc konají už letos v říjnu.

Komentáře