Sněmovna schválila zvýšení některých daní, vládní návrh prošel prvním čtením

Sněmovna schválila zvýšení některých daní, vládní návrh prošel prvním čtením

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, prošel v ve Sněmovně prvním čtením. Menšinová vláda ANO a ČSSD si od daňového balíčku slibuje, že díky němu dokáže získat desítky miliard do státního rozpočtu.

Hlavním cílem předlohy je zvýšit ochranu lidí před vznikem závislostí na návykových látkách a hraní hazardních her a omezit škodlivé společenské dopady, řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Jako argument uvedla, že v důsledku růstu životní úrovně jsou cigarety i lihoviny dostupnější.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že vyšší zdanění alkoholu a tabáku je jedním z doporučení Světové zdravotnické organizace i OECD pro ČR, jak bojovat se závislostí na návykových látkách. Řada opozičních poslanců však zpochybňovala tvrzení, že zdražení návykových látek vede k omezení jejich spotřeby.

„Zazvonil zvonec a pohádce o tom, že hnutí ANO nebude zvyšovat daně, je konec,“ vytkl vládě šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Schillerová mu opáčila, že nijak nezpochybňuje to, že hnutí ANO slibovalo, že daně zvyšovat nebude. Podle ministryně financí za ANO má ale daňový balíček pomoci ke snížení míry škodlivých závislostí.

„Slibovali jste, že daně zvyšovat nebudete,“ připomněl Schillerové i poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Kritizoval i navržené zvýšení poplatků za zápis do katastru nemovitostí.

„Umíte také něco jiného, než zvyšovat daně?“ vyčetl vládě Václav Klaus mladší, který po vyloučení z ODS vede vlastní hnutí Trikolóra. Zdražení tvrdého alkoholu podle něj povede jedině k tomu, že lidé budou pít levný krabicový alkohol.

Komentáře