Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí, odpočty úroků zachovala

Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí, odpočty úroků zachovala

Poslanecká sněmovna tento týden schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí. Proti původnímu vládnímu návrhu a přes nesouhlas ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) však zachovala možnost odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení od základu daně z příjmů. Vláda chtěla tuto možnost od roku 2022 zrušit.

Pro schválení návrhu, kterým se daň z nabytí ruší, nakonec hlasovalo 187 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo z nich. Předlohu nyní musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. „Vítáme tento návrh. Znamená to konec absurdní a nelogické daně, která prodražuje vlastní bydlení,” prohlásil poslanec ODS Vojtěch Munzar.

Daň z nabytí nemovitosti nahradila od ledna 2014 daň z převodu nemovitých věcí. Dnes tvoří čtyři procenta z ceny nemovitosti a od roku 2016 ji platí kupující. Neplatí ji ale kupující novostaveb, na ty se daň z nabytí nemovitosti nevztahuje ani nyní. Stát na této dani v posledních letech ročně vybral kolem 13 miliard korun.

Novela má zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, už daň platit nebudou. Pokud ji někdo už zaplatil, budou mu peníze vráceny. Týká se to tak lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později.

Komentáře