Sněmovna schválila zákon o právu občanů na digitální služby, úřady by se měly propojit

Sněmovna schválila zákon o právu občanů na digitální služby, úřady by se měly propojit

Konec obíhání okének a úřadů s totožnými dokumenty. Tak by měla podle zákona o právu občanů na digitální služby vypadat státní správa v České republice. Občané mají získat právo řešit úřední věci se státem elektronicky. Po občanech by měly státní úřady požadovat nezbytné údaje pouze jednou. Chybějící data by si měly zjistit z registrů. Zároveň se počítá s tím, že papírová forma zůstane zachována.

„Úřady už nebudou chtít, aby lidé znovu a znovu vyplňovali údaje, které stát už jednou má, nebo aby se donekonečna museli prokazovat novými a novými průkazy. Všechny potřebné informace si úředníci obstarají z dat, která už mají,“ uvedl za předkladatele zákona poslanec ODS Martin Kupka. Normu označil za „revoluci v digitalizaci státní správy“ a také za příležitost, aby stát některé nadbytečné nebo zdvojené agendy zrušil.

Zákon počítá s vytvořením katalogu služeb státu, které budou poskytovány elektronicky. Vláda má tyto služby během příštího roku stanovit vyhláškou a postupně doplňovat. Elektronicky by si lidé měli do budoucna vyřídit například změny ve svých dokladech, výpisy z rejstříků nebo žádosti o státní podporu.

Poslanecký návrh zákona má posílit práva občanů i firem na to, aby jim stát poskytoval své služby elektronicky. Zavádí i povinnost úřadů takové služby elektronicky poskytovat. Nemá se ale týkat samospráv vzhledem k tomu, že v malých obcích by s tím mohly mít kvůli nedostatečnému vybavení problémy.

Komentáře