Sněmovna schválila 370 korun denně za karanténu, návrh na 100 % nemocenskou ne

Sněmovna schválila 370 korun denně za karanténu, návrh na 100 % nemocenskou ne

Poslanci po dlouhé debatě schválili příspěvek až 370 korun na den k nemocenské pro lidi v nařízené karanténě. Bonus k nemocenské má přispět k omezení šíření koronavirové nákazy v Česku. Má bránit propadu příjmů a motivovat lidi k tomu, aby po setkání s nakaženými nastoupili do karantény a hlásili své kontakty. Vládní návrh na stoprocentní náhradu mzdy dostatečnou podporu neměl kvůli odporu části poslanců hnutí ANO.

Příspěvek až 370 korun denně by měli lidé podle návrhu schváleného sněmovnou dostávat prvních 14 kalendářních dnů nařízené karantény. Nejvýše by měli 90 procent svého průměrného výdělku. Nárok by se vztahoval také na lidi s nemocenským pojištěním pracujícím na dohody. Vyloučeni by byli lidé, kteří by se ocitli v karanténě do pěti dnů po návratu z dovolené v zahraničí.

Podle původního návrhu měli lidé v karanténě pobírat příspěvek nejvýše deset dnů. Senát navrhoval dobu prodloužit na dva týdny a chtěl nárok rozšířit na všechny lidi vracející se ze zahraničí. Senátoři také žádali, aby z předlohy zmizely takzvané přílepky, které se do ní dostaly poslaneckými pozměňovacími návrhy za souhlasu ministerstva práce a sociálních věcí.

Příspěvek schválila Sněmovna až po opakovaném druhém čtení. Nynější předlohu teď dostanou k posouzení senátoři.

Komentáře