Sněmovna potvrdila stav legislativní nouze, umožní to zrychlené projednávání zákonů

Sněmovna potvrdila stav legislativní nouze, umožní to zrychlené projednávání zákonů

Poslanecká sněmovna dnes odhlasovala potvrzení stavu legislativní nouze, který minulý čtvrtek vyhlásil její předseda Radek Vondráček (ANO). Stav legislativní nouze umožňuje v kritických chvílích republiky zrychlené projednávání vybraných zákonů. Pro jeho potvrzení hlasovalo 98 ze 106 přítomných poslanců, proti nehlasoval nikdo. Legislativní nouze má trvat po dobu nouzového stavu.

Poslanci aktuálně schvalují vládní návrhy na změnu ošetřovného, dočasné pozastavení elektronické evidence tržeb či úpravu přijímacích zkoušek na střední školy a maturit. Ve stavu legislativní nouze mohou poslanci zákony schválit i za jediný den.

Při projednávání vládních návrhů zákonů ve stavu legislativní nouze vystoupí podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka maximálně jeden člověk za klub s tím, že řečnickou dobu bude mít omezenou na pět minut. „Je to gentlemanská dohoda, jinak se debata rozkošatí,“ připustil na dotaz iDNES.cz Vondráček, že nikoho nemůže donutit, aby ji dodržel. „Věřím, že to všichni dodrží. Teď není čas na exhibice,“ řekl vicepremiér Hamáček.

Premiér Andrej Babiš vyzval parlamentní strany k ukončení politikaření v době krize kvůli koronaviru. Nabídl opozici tři místa v Ústředním krizovém štábu. Zároveň uvedl, že vláda nehodlá za žádných okolností zneužívat krizový stav a stav legislativní nouze k posilování své moci.

Komentáře