Sněmovna odvolala Lipovskou z Rady ČT, poslanec Volný kvůli tomu zdemoloval řečnický pult

Sněmovna odvolala Lipovskou z Rady ČT, poslanec Volný kvůli tomu zdemoloval řečnický pult

Poslanecká sněmovna na dnešním zasedání odvolala na návrh volebního výboru Hanu Lipovskou z Rady ČT. Svou kandidaturou v podzimních sněmovních volbách měla porušit zákon a ztratit nezávislost. Lipovská kandiduje do Sněmovny za Volný blok. Poslanec Lubomír Volný se pokusil hlasování o jejím odvolání zablokovat, nakonec byl ze Sněmovny vyveden, přičemž stihl zdemolovat řečnický pult.

Pro odvolání Lipovské hlasovalo 64 z 80 přítomných poslanců. Proti byli poslanci SPD, komunisté a dva nezařazení poslanci. Podle navrhovatelky, poslankyně z klubu TOP 09 Olgy Sommerové (LES), porušila Lipovská zákon tím, že působí ve prospěch politického hnutí.

Zákon o České televizi mimo jiné zakazuje členu rady zastávat funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích a vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů.

Poslanec Lubomír Volný nazval návrh na odvolání Lipovské fraškou na politickou objednávku, která je nedůstojná Sněmovny. Podle něj pouhý kandidatura není působením ve prospěch politické strany. V rámci snahy o zablokování jednání hodlal Volný setrvat u řečnického pultíku, dokud nebude vyveden. Poslanec byl následně vyveden ochrannou službou, cestou ještě zdemoloval řečnický pult a vytrhl zvukové zařízení.

Komentáře