Šlachtovo hnutí Přísaha muselo stáhnout dva kandidáty, neměli čisté lustrační osvědčení

Šlachtovo hnutí Přísaha muselo stáhnout dva kandidáty, neměli čisté lustrační osvědčení

Hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty krátce před volbami stáhlo z kandidátních listin pro sněmovní volby dva kandidáty, kteří se neprokázali čistým lustračním osvědčením. Jedná se o pražské kandidáty Václava Šilhavého a Ilju Hrona. Dva bývalé pracovníky komunistické Státní bezpečnosti kandidující v Královéhradeckém kraji ale Šlachta na kandidátkách ponechá, protože mu čistá lustrační osvědčení předložili.

„Na naší kandidátní listině se objevili dva lidé, kteří nebyli členové hnutí Přísaha a zároveň se nebyli schopni prokázat čistým lustračním osvědčením. Proto byli z mého rozhodnutí z kandidátky staženi. Pro Přísahu je nepřijatelné, aby za ni kandidovali agenti StB. V hnutí jsme proto také vyvodili osobní odpovědnost,“ uvedl předseda hnutí Šlachta.

Šilhavý podle podkladů pracoval před rokem 1989 na ministerstvu zahraničí a mohl jezdit do Západního Berlína. Tajná policie po něm chtěla informace o emigrantech a tamních cestovních kancelářích. Šilhavý spolupráci odmítá a tvrdí, že jeho podpis ve složce je padělaný.

Programátora Hrona si podle dochovaných čtyřsetstránkových složek StB chválila, protože byl podle ní aktivní a měl například nosit zprávy z britské počítačové firmy ICL, pro niž v Praze pracoval.

Komentáře