Skončilo druhé kolo senátních voleb, předseda Senátu Miloš Vystrčil obhájil mandát

Skončilo druhé kolo senátních voleb, předseda Senátu Miloš Vystrčil obhájil mandát

O víkendu proběhlo druhé kolo senátních voleb, jehož výsledky jsou úspěchem stran vládní koalice a porážkou pro hnutí ANO. Výsledky ale ovlivnila tradičně nízká volební účast. Nejsledovanější duel proběhl ve volebním obvodu Jihlava, de byl znovu zvolen Miloš Vystrčil (ODS), který porazil kandidátku ANO Janu Nagyovou. Nagyová je obžalovaná spolu s předsedou ANO Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo.

Dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil svůj post obhájil s náskokem přes 20 procent hlasů, získal celých 60 procent. Obvod Jihlava měl nejvyšší volební účast, dosáhla téměř 39 procent. Volební účast ve druhém kole senátních voleb přitom bývá ze všech typů voleb nejnižší.

Na Kroměřížsku překvapivě porazila favorizovanou kandidátku ANO Lucii Pluhařovou někdejší poslankyně Jana Zwyrtek Hamplová (za hnutí Nezávislí). Na Plzeňsku zvítězila prezidentka Unie rodinných advokátů a někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (nezávislá) nad starostou Přeštic Karlem Naxerou (TOP 09).

Tomáš Töpfer (BEZPP) bude senátorem za Brno-město. V druhém kole senátních voleb zvítězil s více než 52 procenty, jeho protikandidát Bořek Semrád (BEZPP) získal 47 procent. Senátorem za Prahu 10 bude Jan Pirk (BEZPP), hlasovalo pro něj přes 60 procent zúčastněných voličů. Proti němu stála Renata Chmelová (BEZPP), která získala 39 a půl procenta.

Voliči se podle znovuzvoleného senátora v obvodu Jičín Tomáše Czernina (TOP 09) v senátních volbách zachovali rozumně a „neskočili na špek“ předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. „Andrej Babiš by si měl uvědomit, že doba, kdy si myslel, že uspořádá republiku ku prospěchu svému, je pryč, a že lidi se od něj oblbovat nenechají. Z toho mám radost,“ řekl Czernin. Dodal, že se to podle něj ukázalo nejen v obvodu Jičín, ale napříč Českou republikou.

Komentáře