Do Senátu bude v říjnu kandidovat Železný, Němcová nebo Žantovský

Do Senátu bude v říjnu kandidovat Železný, Němcová nebo Žantovský

Letos na podzim budou Češi volit nejen v krajských volbách, ale rozhodnou také o složení třetiny Senátu. Politické strany postupně začínají představovat své kandidáty, mezi zajímavá jména patří například bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský nebo zakladatel a dlouholetý ředitel TV Nova Vladimír Železný (za Trikolóru).

Němcová v Praze 1 vyzve současného senátora a bývalého rektora Karlovy univerzity Václava Hampla, který se o znovuzvolení uchází s podporou KDU-ČSL a Zelených, hnutí Senátor 21 a sdružení Praha Sobě. Němcová řekla, že jí vadí, že se současná vláda opírá o komunistickou stranu, a těší ji, že kandiduje s širokou podporou několika demokratických stran (TOP 09 a STAN). Za Starosty zde měl přitom kandidovat historik Jiří Padevět. „Ten se ale rozhodl ustoupit. Ne ze strachu. Ale z úcty k Miroslavě Němcové, z úcty k hodnotám, které tato dáma reprezentuje,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan na sociálních sítích.

Michael Žantovský se bude o hlasy voličů ucházet s podporou ODS, STAN a SNK-ED, a to na Praze 5, kde svůj mandát bude obhajovat Václav Láska z uskupení SEN 21. Žantovský byl senátorem už na přelomu tisíciletí. Před 24 lety byl zvolen dokonce ve stejném obvodě, ve kterém kandiduje i nyní. Jeho kandidaturu podpořil čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda STAN Vít Rakušan a předseda ODS Petr Fiala.

Bývalý ředitel televize Nova, europoslanec a senátor Vladimír Železný bude letos kandidovat za hnutí Trikolóra ve volebním obvodu Znojmo. Železný už senátorský post ve Znojmě zastával dva roky od roku 2002, poté ho však předčasně opustil, protože nastoupil na pětileté funkční období do Evropského parlamentu. „Vracím se (do politiky) hlavně kvůli svým dětem, protože mi není lhostejné, v jaké době je s manželkou vychováváme. Není mi jedno, že se současný svět asi zbláznil,“ uvedl v tiskové zprávě Železný. Vybízí k návratu k tradičním, ověřeným hodnotám.

Komentáře