Senátoři podají žalobu k Ústavnímu soudu kvůli způsobu přijetí daňového balíčku

Senátoři podají žalobu k Ústavnímu soudu kvůli způsobu přijetí daňového balíčku

Skupina senátorů z klubů Starostů a nezávislých, Senátor 21 a KDU-ČSL chtějí ústavní stížností napadnout schválení takzvaného daňového balíčku. Senátor David Smoljak (STAN) ČT řekl, že senátorům vadí především způsob, jakým byl balíček přijat, a následné kroky prezidenta Miloše Zemana. Změny související s daňovým balíčkem vstoupily v platnost 1. ledna.

Na zákonu je podle Smoljaka špatně „úplně všechno“. Jako příklad uvedl, že byl přijat v noci bez jakékoli předchozí debaty, bez projednání ve výborech a bez analýz. Daňový balíček vyšel ve Sbírce zákonů na Silvestra a v účinnost vstoupil od pátku 1. ledna. Zrušila se tak superhrubá mzda a místo ní začalo platit zdanění příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Zvýšila se také roční daňová sleva na poplatníka o 3000 korun.

Koncem roku vypukly kvůli balíčku spory. Prezident zákon nevetoval, ale ani nepodepsal. Odeslal jej zpátky do Sněmovny k „dalším opatřením“. V následném dopise poslancům pak Zeman vysvětlil, že ač zákon nepodepsal, ani jej nevetoval a jeho vrácení do Poslanecké sněmovny považuje za schválení.

Podle Davida Smoljaka (STAN) prezident Miloš Zeman přijal zákon sporným způsobem. „To, co se zákonem udělal pan prezident, přesahuje všechny představy, protože on s tím naložil úplně mimoústavně, on ho vlastně nechtěně vetoval, ale prohlásil, že ho nevetoval, čímž do toho vnesl totální chaos,“ prohlásil Smoljak.

Postup prezidenta ale hájí ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní hlava státu postupovala naprosto v souladu s ústavou. V dopise předsedovi Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) prezident podle ministryně naprosto a najisto postavil svoji vůli.

Komentáře