Senátoři navrhli Ústavnímu soudu zrušení cenového moratoria na výši nájemného

Senátoři navrhli Ústavnímu soudu zrušení cenového moratoria na výši nájemného

Třicet senátorů navrhlo Ústavnímu soudu, aby jako nepřiměřené zrušil cenové moratorium na výši nájemného z bytů, které vláda prosadila kvůli epidemii koronaviru. Oznámil to zástupce navrhovatelů a první místopředseda senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra. Moratorium je podle senátorů v rozporu se zákonem o cenách.

„Vládní nařízení je napsáno tak, že by mohlo platit po neomezenou dobu. Jsme přesvědčeni, že tím neúměrně zasahuje do vlastnických práv,“ oznámil Nytra. Podle něj se žádné hromadné navyšování nájmů nekoná. „Spousta pronajímatelů naopak pro letošní rok přistoupila ne-li ke snížení, tak aspoň ke zmrazení nájemného. Proto považujeme nařízení vlády také za nadbytečné,“ dodal.

Vládní nařízení o zmrazení nájemného je podle senátora v rozporu se zákonem o cenách, který umožňuje cenovou regulaci provést jen na jeden rok. Nařízení vlády přitom dobu, po kterou má platit, ohraničilo trváním protikoronavirových opatření, což podle Nytry může znamenat i dva či tři roky. Účinnost nařízení je podle stížnosti vázána také na pouhou existenci věcně, místně a osobně nesouvisejících mimořádných opatření nejen vlády, ale i ministerstva zdravotnictví, a dokonce i čtrnácti krajských hygienických stanic.

Moratorium přijal kabinet v návaznosti na zákon, podle kterého nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku.

Komentáře