Do senátních voleb se přihlásilo 238 kandidátů, je to méně než v roce 2014

Do senátních voleb se přihlásilo 238 kandidátů, je to méně než v roce 2014

Do letošních senátních voleb, které proběhnou v říjnu, se přihlásilo 238 kandidátů. Je to méně než při předchozích volbách do horní komory v roce 2014 v obvodech, kde se letos opět bude volit. Nejvíce kandidátů se letos přihlásilo do voleb v Ostravě, kde evidovali 14 uchazečů o senátorské křeslo. Naopak nejmenší výběr budou mít lidé na Trutnovsku, kde se přihlásili jen čtyři kandidáti.

Mandát letos končí 27 stávajícím senátorům, z nichž 22 se pokusí získat si důvěru voličů znovu. Patří k nim místopředseda Senátu Milan Štěch, předseda ústavní komise Jiří Dienstbier, předseda mandátového a imunitního výboru Ivo Bárek (všichni ČSSD), předseda evropského výboru Václav Hampl z klubu KDU-ČSL nebo předseda ústavně-právního výboru Miroslav Antl, který mandát obhajuje už ne za ČSSD, ale za své hnutí Za občany.

Do senátu by se rádi dostali i někteří poslanci, například bývalá předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) nebo předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Mezi adepty jsou i bývalí ministři Vítězslav Jandák a Miloslav Ludvík a Antonín Prachař. Do Senátu by se rádi vrátili podnikatelé Vladimír Železný a Václav Fischer.

Úřady nyní prověří, zda všechny nominace splňují zákonem požadované náležitosti. Bezchybné kandidátky budou zaregistrovány v polovině srpna. První kolo senátních voleb se uskuteční společně s krajskými volbami 2. a 3. října.

Komentáře