Senát schválil zrušení povinné maturity z matematiky, místo toho lze vybrat druhý jazyk

Senát schválil zrušení povinné maturity z matematiky, místo toho lze vybrat druhý jazyk

Senát v rámci novely školského zákona zrušil od příštího roku povinnou maturitu z matematiky. Maturanti místo toho budou moci dát přednost zkoušce z druhého jazyka. Státní zkouška se má navíc omezit jen na didaktické testy. Ústní a písemné maturity z jazyků se mají přesunout zpět do škol. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) senátorům vysvětlil, že změna nezpochybňuje význam matematiky a logického myšlení. Podle ministra je ale třeba systémová proměna výuky matematiky. Matematiku si loni na jaře vybrala zhruba pětina maturantů, ale 15,5 procenta z nich neuspělo. Letos didaktický test z matematiky u maturit nezvládlo 17,5 procenta studentů.

Mezi senátory byli hlasití zastánci zachování povinné maturity z matematiky, ale nebylo jich dost. „My tady zase snižujeme laťku. Zrušit maturitu z matematiky je zásadní chyba,“ oponoval řekl Patrik Kunčar z KDU-ČSL. Matematiky se zastal i šéf Senátu Miloš Vystrčil. Učí podle něj kritickému myšlení. Připustil ale, že je ve „střetu zájmu“, protože dřív učil právě matematiku a také fyziku

Novela školského zákona, kterou potvrdili senátoři, počítá také s tím, že škola bude moci omezit či zakázat používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení dětmi, žáky nebo studenty, s výjimkou jejich používání v nezbytném rozsahu ze zdravotních důvodů. „Mobil je dobrý sluha, ale zlý pán,“ komentoval to ministr Plaga. „Neměl by to být žrout času o přestávkách,“ dodal ministr školství.

Komentáře