Senát schválil nového ústavního soudce, bývalého děkana brněnských práv Jana Svatoně

Senát schválil nového ústavního soudce, bývalého děkana brněnských práv Jana Svatoně

Senát dnes v tajné volbě schválil nominaci nového ústavního soudce Jana Svatoně, kterou předložil prezident Miloš Zeman. Svatoňovu nominaci jednomyslně doporučily senátní výbory ústavně právní a pro lidská práva. Rovněž předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský již dříve označil Svatoně, který byl asistentem tří ústavních soudců, za velmi kvalitního kandidáta.

Zeman původně na místo po Šimáčkové navrhoval advokáta Petra Poledníka, ten ale v roce 2022 v Senátu potřebnou podporu nezískal. Svatoň získal v tajné volbě 57 ze 68 odevzdaných senátorských hlasů.

Ve své kandidátské řeči Svatoň senátorům řekl, že si je vědom reálného významu Ústavního soudu, ale také jeho odpovědnosti před společností a obyvatelstvem. Chtěl by dbát nejen na kontrolu ústavnosti, ale také na důsledný respekt k právům a svobodám jednotlivců a skupin, nediskriminaci a sociální solidaritu. Odmítl zkratkovitý a formalistický přístup při rozhodování soudu.

Právník doc. JUDr. Jan Svatoň, CSc. ve své bohaté praxi působil mimo jiné jako děkan Právnické fakulty Masarykovy univerzity v letech 2001 až 2007, později zastával pozici prorektora pro sociální záležitosti a další vzdělávání. V minulosti byl asistentem ústavních soudců Jiřího Malenovského a Vojena Güttlera, nyní působí ve stejné pozici u soudce Vladimíra Sládečka. Vztah k ústavnímu soudnictví proto Svatoň označil za „osudovou přitažlivost“. Je odborníkem na ústavní právo a státovědu.

Komentáře