Senát schválil návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní

Senát schválil návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní

Senát podle očekávání schválil návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní podle podmínek stanovených zákonem. Norma má podle tvůrců v čele s předsedou senátorů ODS Martinem Červíčkem pomoci čelit odzbrojovacím tendencím v rámci EU. Předlohu podpořilo 41 ze 69 přítomných senátorů a nyní o ní bude rozhodovat Sněmovna.

Senát chce ústavní novelou rozšířit Listinu základních práv a svobod o ustanovení, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“. Podle Červíčka ústavní změna zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Navíc posílí vyjednávací pozici ČR při projednávání dalších unijních regulací, míní bývalý policejní prezident Červíček.

„Vzhledem k významu práva na život, které je právo nejzákladnější, protože bez života ostatní práva člověka nemohou být naplněna, návrh považuje za správné symbolicky povýšit toto právo na úroveň ústavní, což má i význam v tom, že lidé se mohou ochrany základních práv dovolávat v rámci ústavní stížnosti u Ústavního soudu,“ napsali senátoři v důvodové zprávě.

Navrhované doplnění Listiny základních práv a svobod vychází z petice, kterou podepsalo 102 000 lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených.

Komise snahu o odzbrojení obyvatelstva zdůvodnila mimo jiné nutností přijmout opatření proti terorismu. Kritici ovšem poukazují na to, že teroristé většinou používají nelegálně opatření zbraně a že stávající český zákon je dostačující.

Komentáře