Senát podpořil zakotvení ústavního práva bránit sebe i jiné se zbraní

Senát podpořil zakotvení ústavního práva bránit sebe i jiné se zbraní

Senátoři včera projednávali možnost zakotvit do Listiny základních práv a svobod výslovné právo na obranu se zbraní. Návrh vychází z petice, za kterou se postavilo 102 000 lidí a která upozorňovala na nesmyslnost regulace vlastnictví zbraní včetně legálně držených ze strany Evropské komise. V prvním kole Senát projednávání podpořil, návrh ale kritizoval například senátor Jiří Dienstbier (ČSSD).

Petice, kterou podepsalo i mnoho ústavních činitelů byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených. Komise to zdůvodnila mimo jiné nutností přijmout opatření proti terorismu. Kritici unijního opatření ale poukazovali na to, že teroristé většinou používají nelegálně opatřené zbraně a že stávající český zákon je dostačující.

Předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) uvedl, že jejím cílem je povýšit na ústavní úroveň právo na obranu života za splnění dosavadních podmínek nutné obrany a krajní nouze. „Jedná se o symbolické povýšení stávajícího práva,“ uvedl senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS), který je v čele předkladatelů.

Novela si našla i své kritiky. Proti se postavili například lidovecká senátorka Anna Hubáčková nebo Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj předloha „nepřináší nic a nechrání před povinností zavést evropské právo“. Senátor Václav Láska (Senátor 21) naopak namítal, že je novela nástrojem, který pomůže Česku hájit se před zaváděním přísnějších zbraňových směrnic. „Kdo se nebrání, vždycky prohraje,“ dodal senátor Zdeněk Hraba (STAN).

Komentáře