Senát v tajném hlasování nevyhověl návrhu prezidenta na jmenování Aleše Gerlocha ústavním soudcem. Prorektor Univerzity Karlovy Gerloch obdržel pouze 19 z 64 odevzdaných hlasů, oznámil předseda senátní volební komise Jaroslav Větrovský (za ANO). Gerlocha podpořil jen senátorský klub hnutí ANO.
Důvodem odmítnutí byly zřejmě pochybnosti senátorů o Gerlochově morální integritě, které vyjádřili hlavně zástupci lidovců, STAN, TOP 09 a uskupení Senátor 21. ODS zaujala podle šéfa frakce Miloše Vystrčila „mírně rezervovaný postoj“. ČSSD měla volné hlasování. Kritici Gerlochovi také vytýkali, že podle nich vystupuje spíš jako advokát a obhájce kroků prezidenta Miloše Zemana.
Ve středu jako první vystoupil před senátory v debatě o Aleši Gerlochovi hradní kancléř Vratislav Mynář. Prezidentův návrh na plénu zdůvodňoval jen krátce. Vyzdvihl hlavně Gerlochovu odbornost. „U navrženého kandidáta se snoubí osobní předpoklady a využití jak teoretických znalostí, tak rozsáhlé zkušenosti z aplikační praxe. Jeho návrh je velkým přínosem pro obohacení spektra sboru soudců Ústavního soudu, kde je právě různobarevnost velmi důležitá pro to, aby tahle instituce správně rozhodovala,“ řekl.
Podle senátora Tomáše Czernina (TOP 09) potřebuje Ústavní soud osobnosti s mimořádným morálním kreditem, které budou odolné vůči politickým tlakům i jiným svodům. „Z toho důvodu mě netěší, že nám pan prezident navrhl kandidáta, který začátkem 70. let, tedy v době tuhé normalizace, vstoupil do komunistické strany,“ řekl Czernin. Připomněl, že Gerloch informaci o svém členství v KSČ neuváděl, ani když minulý rok kandidoval do Senátu. „Zřejmě tušil, že by mu to příliš nepomohlo. Takového kandidáta opravdu podpořit nemohu,“ dodal Czernin.
Předseda hnutí Senátor 21 Václav Láska poznamenal, že Gerlocha obhajuje prezidentův kancléř, který pokládá za přijatelné scházet se se soudci a říkat jim, jak by měli rozhodovat. Naznačil, že volbou Gerlocha by senátoři možná rozhodli i o budoucím předsedovi Ústavního soudu, jehož jmenování je jen v pravomoci hlavy státu.